Certyfikat

kliknij po więcej informacji

Otrzymaliśmy tytuł
"Bezpieczna Szkoła"

Projekt edukacyjny
LIBRUS

Strona logowania do dziennika

Informacje
certyfikat Ja Czytam

certyfikat Ja Czytam

Sukcesy szkoły
Adres szkoły
Społeczna Szkoła Podstawowa Integracyjna
nr 100 STO
ul. Bogusławskiego 6a
tel.0226696225; 504257199
Dyrektor: ttatkowski@o2.pl
Sekretariat: sekretariatgim14sto@op.pl

konto bankowe:
BANK PKO:
39102010260000190202234086
Przekaż na 1% podatku
Konkurs

Najlepsza szkolna witryna
internetowa w konkursie
Interkl@sy
PostHeaderIcon Akcja charytatywna

Podsumowanie okresu od września do grudnia 2012.

Akcje charytatywne w naszej szkole mają długą tradycję. Co roku staramy się odpowiedzieć na potrzeby tych, którzy znaleźli się w trudnej życiowej sytuacji i tych, jak zwierzęta, całkowicie zależnych od człowieka. W bieżącym roku szkolnym zajęliśmy się potrzebami Domu Dziecka w Konstancinie, schroniska dla zwierząt „Psi anioł”, podopiecznych „Caritas” oraz fundacji Dom-Rodzina-Człowiek. Została zebrana też spora kwota w akcji Góra Grosza z przeznaczeniem dla mazowieckich domów dziecka.

A teraz więcej informacji o każdej z tych akcji.

1. Pani Anna Ziółkowska, wychowawczyni klasy 2b, tak mówi o działaniach klasy i jej własnych na rzecz zwierząt: „Na pomysł zbierania dla piesków wpadliśmy tak po prostu .Zrobiło się zimno, zaczęły nam marznąć nosy i ktoś powiedział - a co dopiero mają bezdomne zwierzęta. I wtedy postanowiliśmy zorganizować zbiórkę dla zwierzaków. Dlaczego ten azyl? Bo z nim współpracuje tata Weroniki Małkowskiej. To ona powiedziała nam o tym schronisku. O tym, że jej tata często leczy porzucone, bezdomne psy. Potem zawozi je właśnie do azylu pod Psim Aniołem.A oto co zebraliśmy. Było tego sporo: koce, kołdry, poduszki, dużo karmy trochę zabawek. I myślę, że na tym nie koniec. Zamierzamy powtórzyć akcję, bo takie miejsca są zwykle niedofinansowane”.
2. Klasa 2b już od paru miesięcy propaguje także bardzo proste a skuteczne działania na rzecz pomocy ludziom poszkodowanym zdrowotnie. Jeszcze raz zacytuję wychowawczynię klasy „Zakrętki zbieramy dla fundacji Dom-Rodzina-Człowiek. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek fundacja przeznacza na sprzęt medyczny dla tych, których na to nie stać. Są to wózki inwalidzkie, kule, sprzęt rehabilitacyjny itp.”. Prosimy wszystkich o wspieranie tej akcji, która polega przede wszystkim na pamiętaniu o wrzucaniu zakrętek do pudełek, które znajdują się w każdej klasie.
3. Dom Dziecka w Konstancinie to placówka, z którą jesteśmy związani już od początku 2012 roku ( patrz relacje z akcji charytatywnych). Na wiosnę zorganizowaliśmy pierwszą zbiórkę rzeczy a teraz drugą. Wiadomo nam, po spotkaniu w naszej szkole z panią psycholog Ewą Drużny Motyl (psychologiem z tego domu dziecka), że środki jakimi dysponuje placówka, aby zabezpieczyć podstawowe potrzeby swoich podopiecznych, są nikłe .Dlatego też, oprócz zbiórki rzeczy używanych a jeszcze w dobrym stanie, klasy przeznaczyły pieniądze na słodkie świąteczne paczki, a także na zakup kosmetyków i artykułów higienicznych pierwszej potrzeby. Oczywiście wzięliśmy pod uwagę wiek dzieci jak i konkretne potrzeby, które zostały określone na naszą prośbę. I tak okazało się, że brakuje odkurzaczy, toreb podróżnych, tosterów, ręczników i innych rzeczy. Staraliśmy się tak nagłośnić zbiórkę, aby udało się pozyskać właśnie to, czego najbardziej brak. Proszę wierzyć, że z przyjemnością pakowaliśmy WSZYSTKO do WIELKICH samochodów dwóch mam uczennic z klasy pierwszej, które zawiozły bagaż do Konstancina. Wielkie podziękowania dla pani Moniki Glinkowskiej i pani Stawskiej – naszej ekipy transportowej. Koordynacji całości podjęła się pani Bernadeta Obrębowska, wychowawczyni klas trzecich (czyli pisząca te relacje). Dzieci z domu dziecka przesłały nam piernikową choinkę własnoręcznie wykonaną, a pani dyrektor Ewa Lach, podziękowania i życzenia świąteczne.
4. Góra Grosza – zajmowała się nią pani Joanna Lubas, która tak mówi o akcji: „W tym roku nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Polegała ona na zbieraniu monet, głównie tych o małych nominałach, z którymi zwykle nie ma co zrobić. Akcja trwała od 21 listopada do 18 grudnia br. Udało się nam zebrać 181 zł i 35 gr (nie licząc „rodzynków” takich jak pieniądze chorwackie, ukraińskie czy pensy). Jest to duży sukces! Pieniądze zostaną przekazane domom dziecka w mazowieckiem, które najbardziej potrzebują finansowego wsparcia”.
5. W ramach m.in. współpracy ze środowiskiem podjęliśmy działania na rzecz pomocy najbiedniejszym rodzinom z naszego najbliższego otoczenia. Zależało nam, wychowawcom na tym, aby uczniowie osobiście pojawili się urodzin i przekazali to, co sami zgromadzili. W tym celu pani Monika Pelowska, wychowawczyni klasy 1a, nawiązała kontakt z panem Mariuszem Namysłem, działaczem Caritas Polska przy Parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce. Dość długo trwało zanim otrzymaliśmy kontakty do pięciu rodzin i informacje nt. warunków ich życia. Właściwie w ostatnim tygodniu zorganizowaliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy (często spożywczych) dla każdej z rodzin .Zaangażowane były w to wszystkie klasy razem z wychowawcami i w przedświąteczny czwartek, pod opieką wychowawczyń: p. A. Ziółkowskiej, p. M. Pelowskiej i p. B. Krzyżanowskiej, uczniowie zanieśli paczki wprost do domów podopiecznych Caritas. Koordynatorem zbiórki była pani Anna Ziółkowska. Pan Mariusz Namysł wyraził serdeczne podziękowania na ręce pani Moniki Pelowskiej, życząc jednocześnie Błogosławionych Świąt.

Bernadeta Obrębowska


Pomoc dla Domu Dziecka w Konstancinie-kwiecień 2012

 W ramach projektu „Bezpieczna szkoła” gościliśmy niedawno panią Ewę Drużny-Motyl, psychologa z Domu Dziacka w Konstancinie. Pani Ewa zapoznała nas z życiem takiej placówki opiekuńczo-wychowawczej, wyjaśniając także, w jakich sytuacjach dzieci trafiają pod opiekę domów dziecka. Życie w takim domu, wychowywanie się w grupie bardzo nas interesowało. Zadawaliśmy wiele pytań. Zaczęliśmy też odkrywać, że miejsce to funkcjonuje dzięki pomocy innych.
 Nasze zainteresowanie przerodziło się w chęć pomocy wychowankom Domu Dziecka w Konstancinie. Spontanicznie powstała grupa uczniów chętnych do zorganizowania zbiórki rzeczy potrzebnych w tym domu. Ustaliliśmy, że p. Ewa przyśle maila z informacją, co jest potrzebne, maila, który uefektywni nasze działania.
 Mail przyszedł, grupa inicjatywna przekazała jego treść wszystkim klasom. Na tydzień przed Wielkanocą rozpoczęła się zbiórka, zaś jej finał nastąpił w środę przed przerwą wielkanocną. Niektóre klasy, oprócz zebranych rzeczy, przeznaczyły także pieniądze na zakup najpotrzebniejszych środków higieniczno-kosmetycznych. Transportem zajęli się Dominik Jastrzębski z tatą i Dominik Laszczka.
 Pani Psycholog, zobaczywszy efekty naszych działań, dała wyraz swemu zaskoczeniu, a Dominik dostał kartkę wielkanocną robioną przez dzieci.

Bernadeta Obrębowska, pedagog szkolnyAkcja charytatywna 2009
To kolejny rok naszej współpracy w ramach akcji "Duża Paka dla Głodnego Dzieciaka". Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia postanowiliśmy zorganizować zbiórkę rzeczy dla najbardziej potrzebujących, wielodzietnych rodzin. Każda z klas przygotowywała paczki dla objętej opieką rodziny, której adresy uzyskaliśmy od Pana Mikołaja, znanego nam od lat "warszawskiego Dobrodzieja". Klasy pierwsze zorganizowały szkolną kawiarenkę, w której sprzedawały ciasta i sałatki. Dochód z niej wspomógł naszą akcję. Zainteresowanie inicjatywą przeszło nasze najśmielsze oczekiwania , zwłaszcza wśród uczniów klasy Ia . Całość przedsięwzięcia koordynowała grupa "Siedmiu wspaniałych".
Pragniemy podziękować tym wszystkim, którym los innych nie jest obojętny, szczególnie Rodzicom uczennic klas pierwszych: p. Masłosz i p. Grabowskiemu.


 Przed świętami Bożego Narodzenia wzorem lat ubiegłych podjęliśmy kolejną akcję mającą na celu pomoc potrzebującym. Rozpoczęta kilka lat wcześniej przez panią Bernadetę Obrębowską i radio Józef inicjatywa szukania sposobów pomocy innym jest w naszej szkole ciągle żywa i budzi ogromne zainteresowanie.
 Dlatego już na początku grudnia postanowiliśmy wziąć udział w projekcie "Rodzina rodzinie" organizowanym przez Warszawskie Centrum Projektów Obywatelskich. Na stronie internetowej odnaleźliśmy informacje o konkretnych rodzinach czekających na wsparcie. Podczas lekcji wychowawczych wszystkie klasy omówiły szczegółowy plan działania. Uzyskały dokładne informacje dotyczące poszczególnych rodzin i ich potrzeb.
 Przez ponad dwa tygodnie zbieraliśmy dary, które moglibyśmy przekazać "naszym rodzinom" Było ich bardzo wiele. Wiedzieliśmy o tym, że paczki muszą dotrzeć na święta, a ich wysłanie jest nieco kosztowne. W związku z tym szukaliśmy sposobów pozyskania funduszy na opłatę przesyłki. Klasy II zorganizowały w szkole bar sałatkowy i kawiarenkę, w których sprzedawali przygotowane przez siebie sałatki i ciasta. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyli na pokrycie kosztów wysłania paczek. Klasy I i III prowadziły własną zbiórkę pieniędzy.
 Po raz kolejny grupa uczniów pod opieką pani Joanny Lubas zorganizowała kiermasz rękodzielniczy.
 Pieniądze ze sprzedaży ręcznie wykonanej biżuterii wspomogły nasz charytatywny budżet.
 18 grudnia 2008 roku wszystkie paczki zostały wysłane do sześciu rodzin.
 Nie zapomnieliśmy również o naszej stałej podopiecznej z Ołownika na Mazurach, którą już od paru lat staramy się wspierać. Nauczyciele zorganizowali w swoim gronie zbiórkę pieniędzy, które przekazem pocztowym zostały wysłane rodzinie.
 Mamy nadzieję, że choć trochę mogliśmy umilić święta innym. Przy okazji pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomogli nam podczas akcji.


  Podjęliśmy współpracę z Radiem Józef, które prowadzi akcję pomocy biednym rodzinom wielodzietnym. 9 listopada trójka uczniów naszej szkoły: Iwo Krycki, Ewelina Kur, Jakub Baszuk, pod opieką pani Bernadety Obrębowskiej, uczestniczyła w audycji na żywo. Wspólnie z pracownikami radia zastanawialiśmy się, co jest istotą takiej pomocy i jak najsensowniej ją zorganizować. Kontakt z rodziną nawiązuje pan Robert Reinhard- współpracownik radia- i pan Mikołaj, bezdomny, którego pasją jest pomaganie innym. Wspólnie zachęcają słuchaczy do zaopiekowania się potrzebującymi. Pan Robert czuwa nad przebiegiem akcji i stara się, aby wszelkie działania miały głęboki sens. Aktualnie opiekujemy się dwiema rodzinami. W każdej z nich jest ośmioro dzieci. Rozpoczęliśmy od listów, poprzez które staraliśmy się rozpoznać ich potrzeby. Uczniowie- inicjatorzy- są zorganizowani w dwie pięcioosobowe grupy. Każda z tych grup zajmuje się jedną rodziną. Grupy te wspiera je cała szkoła, również nauczyciele. Uczniowie uczestniczą w akcji głównie poprzez zbiórkę darów, ale także włączają się w organizację całego przedsięwzięcia. Jednym słowem, jeśli jest problem, zawsze są chętni, aby zadziałać. Akcja ta nie jest oczywiście jednorazowa. Poznanie konkretnych ludzi czyni ją żywą, powoduje szczere zainteresowanie uczniów. Przesłanie radia Józef jest takie, aby uczniowie sami znajdowali środki udzielania pomocy innym. Można np. odmówić sobie jakiejś przyjemności lub podjąć drobna pracę. Klasa III b zorganizowała w szkole kawiarenkę, w której uczniowie sprzedawali własne wypieki. Połowę dochodu przeznaczyła na wsparcie tej akcji.
Zaangażowanie się w tego typu akcje ma znaczenie w kształtowaniu własnego charakteru: czyniąc coś dla potrzebujących, czynisz coś dla siebie.
Wszystkiego na temat akcji dowiesz się od pedagoga szkolnego.

List

Pani Bernadeta Obrębowska
oraz Uczniowie Gimnazjum:
Kuba Baszuk kl. II
Ewelina Kur kl. III
Iwo Krycki kl. III

Szanowni Państwo
W dniu wczorajszym dane nam było spotkać się w redakcji Radia Józef. Wspominając bardzo miło nasze spotkanie przysyłam na pamiątkę zdjęcie zrobione w redakcji.
Jeszcze raz przy tej okazji chcę podziękować młodzieży oraz jej opiekunowi, p. Bernadecie Obrębowskiej, za rozbudzanie u młodych zainteresowania pracą społeczną. Wszelkie tego typu działania sprzyjają wychowaniu w przyszłości dojrzalszej społeczności i szerzej, społeczeństwa obywatelskiego. Kto inny to zrobi, jak nie potem Wy, młodzi? Zapamiętajcie wczorajsze spotkanie z Mikołajem na dalsze lata, może np. tak, że spotkaliście kiedyś człowieka, który na przekór wszelkim logicznym zasadom i prawidłom, będąc osobiście w beznadziejnej sytuacji, zachował tylko gorące serce, którym topi teraz lody innych ludzkich serc
Pozdrawiam Serdecznie

Konrad Kalinowski
Homo Mizerus
Miesięcznik Bezdomnych


Akcja "Czeczeńska"

Akcja "Czeczeńska" W naszej szkole w dniach 23.10-30.10 br. Odbyła się zbiórka pieniędzy dla Bielańskiego Ośrodka dla Uchodźców z Czeczenii. Akcje przeprowadziłem ja i Michał Kowalczyk z III klasy. Całość była zainspirowana przez "Inicjatywę Uczniowską" organizację uczniowską.
Nasza szkoła zebrała najwięcej funduszy, bo aż 150 zł (biorąc pod uwagę że była organizowana z dnia na dzień ;]) W akcji wzięła udział cała szkoła, łącznie z dyrekcją i nauczycielami. Zakupione za pieniądze z akcji zostały podręczniki do nauki j. Polskiego, mnóstwo długopisów, kredek, flamastrów.
Dzieci bardzo cieszyły się z prezentów, były wniebowzięte i pytały kiedy znowu je odwiedzimy... Może na święta? :]
Jakub Baszuk IIa