Certyfikat

kliknij po więcej informacji

Otrzymaliśmy tytuł
"Bezpieczna Szkoła"

Projekt edukacyjny
LIBRUS

Strona logowania do dziennika

Informacje
certyfikat Ja Czytam

Sukcesy szkoły
Adres szkoły
Społeczna Szkoła Podstawowa Integracyjna
nr 100 STO
ul. Bogusławskiego 6a
tel.0226696225; 504257199
Dyrektor: ttatkowski@o2.pl
Sekretariat: sekretariatgim14sto@op.pl

konto bankowe:
BANK PKO:
39102010260000190202234086
Przekaż na 1% podatku
Konkurs

Najlepsza szkolna witryna
internetowa w konkursie
Interkl@syRAZEM możemy więcej! Akcja TOST

W piątek, 16 marca podczas przerw śniadaniowych odbyła się „Akcja TOST”. Zaangażowali się w nią uczniowie klasy 7b, którzy przygotowali i rozwiesili plakaty oraz przynieśli niezbędne składniki do produkcji tostów. Celem było uzbieranie pieniędzy na prezent wielkanocny dla czternastoletniego Piotrka, chłopca, któremu uczniowie pomagają rozwinąć skrzydła. Tosty w wersji z serem lub z serem i szynką powstawały od czujnym okiem wychowawcy, pani Moniki Pelowskiej.
Bardzo DZIĘKUJEMY wszystkim: tym, którzy robili tosty i tym, którzy je kupowali. Razem możemy wesprzeć kogoś w potrzebie. Uzbieraliśmy 205 zł. Teraz kupimy prezent!

Szymon Cohen, kl. 7b

LITERACKIE WALENTYNKI.
Spotkanie z pisarką, Agnieszką Tyszką.
Rozstrzygnięcie X edycji Walentynkowego Konkursu Literackiego.

14 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie z pisarką, Agnieszką Tyszką. Zaprosiliśmy panią Agnieszkę jako jurora na uroczyste ogłoszenie wyników X edycji Walentynkowego Konkursu Literackiego.
Uczennica fakultetu polonistycznego, Emilia Wojtacha przedstawiła wszystkim zgromadzonym naszego gościa: autorkę czterdziestu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. serii „Zosia z ulicy Kociej”, „M jak dżem”, „Nawijka na Skajpie”, „Miłość niejedną ma minę”, „Smażone tablety”, „Mejle na miotle”. Następnie młodzież fakultetu polonistycznego zaprezentowała dramę na temat rozumienia miłości. Ten krótki spektakl został samodzielnie przygotowany przez uczniów fakultetu polonistycznego i chętnych: od pomysłu do realizacji. Pokazał, że nasi uczniowie są kreatywni i potrafią ze sobą współpracować pod presją czasu.
Kolejnym punktem spotkania było ogłoszenie werdyktu Walentynkowego Konkursu Literackiego. Czytaj więcej


Galeria zdjęć

Na deskach teatru - „Psie serce”

8 lutego klasy trzecie gimnazjum odwiedziły Teatr Współczesny i obejrzały spektakl pt. „Psie serce” na podstawie opowiadania Michaiła Bułhakowa (Adaptacja i reżyseria Maciej Englert)
W główna rolę, psa Szarka, wcielił się Borys Szyc. Właśnie jego grę uważam za największy atut tego przedstawienia. Nie miał on łatwego zadania. W pierwszej części grał psa, z czym, moim zdaniem, poradził sobie fenomenalnie. Pokazał problemy i uczucia czworonoga.
Sztuka opowiadała o nieudanym eksperymencie przemieniającym psa w człowieka. Główny bohater zyskał ludzką świadomość i własna wolę, stał się jednak nieposłuszny i chciał robić wszystko po swojemu.
Pomimo tego, że została ona napisana w ubiegłym stuleciu, doskonale obrazuje dzisiejszą młodzież dążącą do samodzielności, przedstawia także problemy związane z rozwojem sztucznej inteligencji.

Emilia Wojtacha, kl. 3a

Lekcja w kinie - „Cudowny chłopak” (reż. Stephen Chbosky)

Tydzień temu wraz ze szkołą wybraliśmy się na film pt. „Cudowny chłopak”, który ogromnie mnie zachwycił. Ukazana historia małego Auggiego porusza swoją fabułą serca wielu widzów. Obraz przedstawia życie chłopca, który swoim wyglądem różni się od rówieśników i często z tego powodu spotyka się z dziwnymi spojrzeniami, a także złośliwymi komentarzami. Mimo tego, młody bohater postanawia porzucić dotychczasowe nauczanie domowe i rozpoczyna naukę w normalnej szkole państwowej. Czytaj więcej

PRACE SAMODZIELNE styczeń 2018

Zaraz po Nowym Roku, 3 stycznia młodzież gimnazjum prezentowała przed nauczycielami oraz uczniami efekty przygotowania i wykonania prac samodzielnych. To wyzwanie zarówno dla ucznia jak i opiekuna pracy. Kształtuje takie umiejętności jak: samokształcenie, praca pod presją czasu, korzystanie z różnorodnych źródeł, wystąpienia publiczne.
Społeczność szkolna obejrzała 45 prezentacji. Tematyka ich była bardzo różnorodna, dotyczyła wszystkich przedmiotów oraz wykraczała poza realizowane programy.
Oto niektóre tematy prac samodzielnych, które publiczność mogła zobaczyć w formie wystąpienia publicznego: Sztuczki matematyczne, czyli matematyczne sekrety magików, Eksperymenty fizyczne, które mogą zniszczyć świat, Psychologia tłumu, Portret współczesnego pisarza, Jak superbohaterowie zmieniają nasz świat.
Z sondażu przeprowadzonego wśród uczniów klas siódmych wynika, że przygotowanie i prezentacja pracy samodzielnej to ciekawe doświadczenie. Oglądając swoich kolegów i koleżanki z gimnazjum, angażują się i uczą się nowych rzeczy. W drugim semestrze to oni staną przed publicznością.

WIERSZE NASZYCH UCZNIÓW W ARKUSZACH LITERACKICH

  Niedawno ukazał się 21. numer ARKUSZY LITERACKICH wydany przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej. Znajdują się w nim nagrodzone teksty poetyckie naszych uczniów w dwóch edycjach (wiosennej i jesiennej) TURNIEJU JEDNEGO WIERSZA:
Ani Wielgosz z klasy 2b, która była finalistką i laureatką III miejsca oraz absolwentów gimnazjum: Moniki Jarnickiej i Rafała Hermanna - finalistów konkursu. Młodym poetom gratulujemy talentu i literackiego debiutu! Serdecznie zachęcamy do lektury tomiku.
Egzemplarze dostępne w sekretariacie szkoły.
(...) W tworzeniu wierszy przez młodych ujawnia się coś szlachetnego - ani to objaw snobizmu, wyścigu szczurów, ani pogoń za sławą, do której przecie droga daleka i śliska - jest to gest będący czystą bezinteresownością (młodzieńcze laury słabo się liczą), nakierowany na własny wewnętrzny świat w zderzeniu z rzeczywistością dookolną nie zawsze odbieraną jako przyjazna.(...)

Konstanty Pieńkosz, Liryczne potyczki ze słowem i światem w: ze wstępu do Arkuszy Literackich 21

SPOTKANIE WIGILIJNE 2017

 W przedostatnim tygodniu grudnia, odbyło się spotkanie wigilijne szkolnej społeczności. Uroczystość prowadziła pani Anna Fligiel-Żuczek. Pani wicedyrektor, Anna Ziółkowska opowiedziała o akcjach charytatywnych, w które włącza się szkolna młodzież pod opieką wychowawców. Wybrani uczniowie z kl. 7 i gimnazjum opowiedzieli o różnych tradycjach obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Momentem, na który wszyscy niecierpliwie czekali, było przedstawienie. Spektakl o tematyce świątecznej, począwszy od pomysłu, przez napisanie scenariusza, casting aktorów, próby, reżyserię, a skończywszy na wystawieniu przed publicznością, przygotowali w formie projektu uczniowie (reż. Ola Wilk; scenariusz: Ola Wilk i Zuznna Zumrawi; wystąpili: Maja Kwiatkowska, Szymon Cohen, Małgosia Androsiuk, Wiktor Mroczek, Zuzia Zumrawi, Maja Szeszkowska, Zuzia Smakosz, Filip Łukaszewicz, Wanda Wasilewska, Karolina Smaglewska, Ala Dziembowska, Ola Wilk; obsługa techniczna: Bartek Krzemiński, Jeremi Dawid, Mikołaj Cholewinski, Kacper Wysocki, Michał Kozak, Kuba Cohen, Eduardo Knabben).
 Po przedstawieniu nadszedł czas, by złożyć sobie świąteczne życzenia, porozmawiać oraz posilić się, bowiem na wspólnym świątecznym stole pełno było smakołyków.


Spotkanie Wigilijne 2017- galeria

Na wielkim ekranie. Adaptacja powieści
Agathy Christie pt. „Morderstwo w Orient Expressie”

W piątek, 8 grudnia wraz z klasami drugimi udaliśmy się na seans filmowy pt. „Morderstwo w Orient Expressie” (na podstawie powieści o tym samym tytule). Mimo, iż fabuła filmu zawierała wątki nieuwzględnione w książce, to można powiedzieć, że dorównywała fenomenowi Agathy Christie. Myślę, że gra aktorów oraz ich charakteryzacja wspaniale odzwierciedlały wyobrażenia czytelników o bohaterach, a sceny zaskakiwały fantastycznymi i realistycznymi ujęciami. Sam film – pomimo znanej nam fabuły – wprowadzał nas w niepewność. Oglądając go, wciąż mogliśmy się zastanawiać, co nastąpi dalej. Uważam, że to wyjście było świetnym pomysłem na podsumowanie lektury.

Maria Etienne, kl. 3a

Więcej – recenzja Anny Wielgosz

PROJEKT POEZJA – Sfilmuj wiersz

W poniedziałek, 4 grudnia odbył się finał projektu interdyscyplinarnego Sfilmuj Wiersz. Młodzież miała wyjść do ludzi, w przestrzeń miejską z poezją, zaprezentować wybrany wiersz i nagrać swoje działania w formie krótkiego filmu. Na realizację działań uczniowie mieli miesiąc. Najlepsze fimy z poezją zaprezentowane zostały w auli przed szerszą publicznością. Tego dnia odwiedzili nas także młodsi uczniowie z klas szóstych.
Gimnazjaliści i siódmoklasiści świetnie poradzili sobie z niełatwym zadaniem. Niektórzy zangażowali w promowanie poezji swoje rodziny. Niektórym dopisało szczęście, np. grupa z kl.7a podczas realizacji filmu spotkała youtuberkę:) Niektórzy... może polubili poezję?
Niektórzy, czyli nie wszyscy.
Bardzo dziękujemy klasie 3 a gimnazjum za przygotowanie oprawy plastycznej naszego spotkania.

Anna Fligiel-Żuczek, Magdalena Sadowska-Maciejewska


Spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina

W piątkowe popołudnie, 24 listopada odbył się w naszej szkole koncert muzyki Fryderyka Chopina. Wysłuchaliśmy wielu utworów, m.in. mazurków i etiud. Pianista zachwycił nas swoją grą. Artyści zaśpiewali również pieśni skomponowane przez najwybitniejszego polskiego kompozytora. Wszystkie zaprezentowane utwory przeplatane były informacjami o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

O pasji, harcerstwie, samodyscyplinie i odpowiedzialności

Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga i sprawia, że z
radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni.

Cecelia Ahern

  Z radością na dni, w których odbywają się spotkania drużyny harcerskiej z Izabelina, czeka uczeń klasy II a naszego gimnazjum, Mikołaj Smura. 18 października postanowił podzielić się z nami swoim zainteresowaniem, jakim jest działalność w 424 Szczepie Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych KAMPINOS. Mikołaj z ogromnym zaangażowaniem opowiadał o pasji wymagającej od niego dużej samodyscypliny i odpowiedzialności za innych.
 Muszę przyznać, że było to dla mnie duże przeżycie, bo nigdy jeszcze nie występowałem przed tak dużą publicznością. Byłem pełen obaw, że skończę za wcześnie; że nie będzie to interesowało publiczność; że nie dam rady, bo pożre mnie strach. Na szczęście, publiczność wykazała zainteresowanie, zmieściłem się w czasie i jakimś cudem udało mi się powstrzymać drżenie kolan. Moim zdaniem, prezentacja się udała. - dzieli się swoimi przemyśleniami jej autor.
 Mamy nadzieję, że tak jak do tej pory, będzie odważnie spełniał swoje marzenia.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Mikołajowi i życzymy samych sukcesów.

Katarzyna Rudnicka

Program WARTOŚCI. Po filmie Dwie korony

W ramach realizacji PROGRAMU WARTOŚCI (wartości: samodyscyplina i odpowiedzialność) wybraliśmy się do kina CINEMA CITY BEMOWO na film pt. Dwie korony (reż. Michał Kondrat). To opowieść o życiu i działalności św. Maksymiliana Kolbe znanego przede wszystkim ze swojego heroicznego czynu w obozie Auschwitz. Zachęcamy do zapoznania się z opiniami na temat filmu uczniów klas II. więcej

Anna Fligiel-Żuczek

Byliśmy na grobach Alka, Rudego i Zośki - uczniowie klasy 3a

Po przeczytaniu "Kamieni na szaniec" zaczęłam się zastanawiać, co musieli czuć bohaterowie. Byli w podobnym wieku co my, kończyli szkołę, mieli plany, chcieli pewnie założyć rodziny. I nagle wszystko zostało im odebrane. Musieli codziennie żyć w obawie o swoje życie. (...) Gdy poszliśmy na groby Alka, Rudego i Zośki, poczułam lekkie ukłucie w sercu, ponieważ wśród innych grobów dostrzegłam osoby, które zginęły w moim wieku. Zaczęłam żałować, że oni nie mieli tego, co jam mam teraz- możliwości życia bez obawy o własne życie. Najbardziej boli to, że wojna dotknęła też dzieci, które nie zdążyły nacieszyć się życiem. więcej

Marysia Etienne

WARSZTATY EFEKTYWNEGO UCZENIA SIĘ

Pod koniec października klasy 7 uczestniczyły w 6 godzinach warsztatów dotyczących efektywnego uczenia się. W ramach zajęć wszyscy rozpoznali swój dominujący styl uczenia się. W grupach ćwiczyliśmy zastosowanie różnych technik sprzyjających zapamiętywaniu. Każdy uczeń wykonał też orientacyjny test na poziom stresu. Mówiliśmy o stresie mobilizującym i paraliżującym oraz o sile myśli, które mogą nasilać obawy bądź dodawać otuchy.

Marta Jankowska

Dzień Edukacji Narodowej

W piątek, 13 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie przygotowali niespodzianki, zarówno jak dla nauczycieli, jak i dla innych uczniów. Oprócz tradycyjnych kwiatów i czekoladek, z inicjatywy samorządu szkolnego pod opieką pani Joanny Lubas został zorganizowany WIELOBÓJ.
Po zaciętej walce klas mieliśmy okazję rozluźnić się w czasie zabawy przygotowanej przez uczennice gimnazjum: Olę Wilk oraz Zuzannę Zumrawi z klasy 3b. QUIZ nauczycielski miał na celu pokazanie uczniom, że nasi nauczyciele też byli dziećmi, tak jak my przeżywali zabawne historie, a nawet dostawali nagany! Zabawa polegala na odgadywaniu przez uczniów oraz nauczycieli na podstawie zdjęć z dzieciństwa i krótkich opisów tożsamości członków naszego grona pedagogicznego. Przeczytaliśmy także zabawne historie, które wydarzyły się w ich karierze nauczycielskiej.
Podczas prezentacji było wiele śmiechu, radości, zdziwienia, a nawet wzruszenia. Uśmiechy nie schodziły z twarzy wszystkich uczestników nawet po zakończeniu spotkania, a historie nauczycieli jeszcze przez kilka dni były głównym tematem podczas przerw ;)

Zuzana Zumrawi, kl. 3b

Integrujemy się!

Jak co roku, w pierwszych tygodniach września, w naszej szkole odbywają się spotkania, które mają na celu zintegrować uczniów nowych klas. W dniach 12 i 14 września odbyły się warsztaty integracyjne dla klas 7. Przez sześć godzin uczniowie mieli okazję, by lepiej się poznać w zabawach dramowych, rozwijali współpracę i zaangażowanie w grupie, ćwiczyli samodyscyplinę języka oraz zostali wprowadzeni w program wartości w szkole poprzez zajęcia nt. szacunku.

Marta Jankowska


Autorką grafiki jest Ola Rogożnicka z kl. 2a

BohaterON. Pamiętamy

2 października, w kolejną rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego dobiegła końca druga edycja akcji BohaterON - Włącz historię. Uczniowie uczęszczający na fakultet historyczny, po raz drugi wzięli udział w tym przedsięwzięciu.
Projekt ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Polega na wysłaniu kartki do Powstańca z krótkim tekstem od nadawcy. W ubiegłorocznej kampanii Polacy z kraju i z zagranicy wysłali do Powstańców warszawskich około sto tysięcy kartek i listów. My po raz kolejny mówimy: DZIĘKUJEMY I PAMIĘTAMY

Rudnicka Katarzyna

Prawdziwa lekcja historii

W czwartek, 28 września gościliśmy w naszej szkole niezwykłą osobę, Panią Barbarę Piotrowską, byłą więźniarkę obozu KL Ravensbruck.
Prelekcja rozpoczęła się od krótkiego przypomnienia najważniejszych wydarzeń związanych z początkiem II wojny światowej i sytuacji mieszkańców Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Później rozpoczęły się osobiste wspomnienia tych niełatwych czasów. Nie obyło się bez łez i wzruszeń. Przez całe spotkanie panowała idealna cisza. Dla nas wszystkich była to najlepsza lekcja historii, historii człowieka, który stał się ofiarą wydarzeń XX wieku.
O Pani Barbarze i jej doświadczeniach czasu wojny dowiedzieliśmy się dzięki pracy literackiej, którą napisał jej wnuk, Mikołaj Cholewiński.
Pragniemy serdecznie podziękować Pani Katarzynie Cholewińskiej za nieocenioną pomoc w przygotowaniu spotkania z Panią Barbarą Piotrowską.

Katarzyna Rudnicka, Anna Żuczek-Fligiel, Magdalena Sadowska-Maciejewska

„Dobór naturalny”. Seans filmowy w Planetarium Centrum Nauki Kopernik


Film pt. „Dobór naturalny”, na którym byliśmy 12.09.2017 r., stanowił ciekawą realizacją tematu: teoria ewolucji. Na początku prowadzący seans przedstawił nam układ słoneczny. Na jego podstawie, wspólnie szukaliśmy odpowiedzi, na jakiej planecie, oprócz Ziemi, byłoby możliwe życie. Ustaliliśmy, że Mars to dobry wybór.
Drugą część spotkania stanowił seans filmowy opowiadający o historii powstania teorii ewolucji Karola Darwina. Wszystko zaczęło się od zabawy i pasji, którą miał w młodszym wieku: zbierania chrabąszczy. Obudziło to w nim miłość do natury i ciekawość świata, która doprowadziła do jego naukowej podróży na statku „Beagle”. Kluczowym punktem okazały się wyspy Galapagos, gdzie Darwin poznał wiele ciekawych gatunków zwierząt, m.in. legwany. Podróż zaowocowała książką o teorii rewolucji.
Pokaz był interesujący, a efekty 3D ciekawie go urozmaiciły. Sądzę, że powinniśmy częściej chodzić na takie wycieczki.

Zuzanna Makacewicz-Zumrawi, kl. IIIb

Inauguracja roku szkolnego 2017/ 2018

W poniedzialek, 4 września w auli Społecznego Gimnazjum nr 14 STO spotkali się w nowym roku szkolnym uczniowie klas gimnazjalnych wraz z uczniami 7 klasy szkoły podstawowej.
Rok szkolny rozpoczęlismy wspólnie odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły, Tomasz Tatkowski wygłosił przemówienie. Podkreślił, że czeka nas rok wyjątkowy i ciekawy a zarazem bardzo intensywny i wymagający. Od 1 września funkcjonujemy jako połączona szkoła podstawowa i gimnazjum. Oprócz programowej nauki będziemy musieli się mierzyć ze zmianami, jakie niesie ze sobą reforma oświaty. Dyrektor wyraził przekonanie, że nasza społeczność szkolna świetnie poradzi sobie z tym zadaniem. Uczniom życzył, by jak najlepiej wykorzystali nadchodzący czas, nie bali się zadawania pytań i poszukiwali na nie odpowiedzi, stawali się jeszcze lepszymi i mądrzejszymi ludźmi. W trudnych chwilach zawsze mogą liczyć na pomoc ze strony swoich rodziców, wychowawców i nauczycieli.
Po części oficjalnej klasy spotkały się z wychowawcami. Było trochę smutku, bowiem nadszedł koniec wakacji, i wiele radości, bo przyszedł czas, kiedy znów się spotykamy z przyjaciółmi, rówieśnikami, nauczycielami. Czeka nas wiele wyzwań!

Strona [1] 2] Archiwum strony