Recenzja filmu pt. "Morderstwo w Orient Expressie"

9 grudnia 2017 roku wraz z klasami drugimi naszego gimnazjum obejrzałam film pt. „Morderstwo w Orient Expressie” nakręcony na podstawie powieści Agathy Christie pod tym samym tytułem. Seans odbył się w sali kinowej Cinema City mieszczącego się na warszawskim Bemowie. Reżyserem filmu i odtwórcą głównej roli słynnego, belgijskiego detektywa Herkulesa Poirot jest Kenneth Branagh.
  W filmie zagrała plejada gwiazd współczesnego kina. Willem Dafoe wcielił się w rolę Gerhard Hardman, Michelle Pfeiffer wykreowała postać Caroline Hubbard, Penélope Cruz wystąpiła jako Pilar Estravados, Judi Dench zagrała księżnę Dragomiroff, Johnny Depp zaskoczył widzów jako Samuel Ratchett. Wystąpili również Josh Gad jako Hector MacQueen, Derek Jacobi jako Edward Henry Masterman, Leslie Odom Jr. jako doktor Arbuthnot, Daisy Ridley jako Mary Debenham, a Tom Bateman jako Bouc.
 Oparty na prozie Królowej Kryminałów obraz jest oczywiście utrzymany w tym samym gatunku. Znany detektyw Herkules Poirot przebywający w Stambule zostaje pilnie wezwany do Londynu. Dzięki uprzejmości swego przyjaciela Bouca, dyrektora pociągu, dostaje się do zapełnionego Orient Expresu jadącego do Francji. Wśród pasażerów znajduje się bogaty biznesmen Samuel Ratchett, który od pewnego czasu dostaje listy z pogróżkami. Proponuje on Poirotowi dużą kwotę pieniędzy w zamian za wykrycie autora anonimów. Detektyw odmawia zrażony arogancją zleceniodawcy. Kilka godzin później zostaje znalezione ciało biznesmena. Na prośbę Bouca Poirot rozpoczyna śledztwo.
 Morderstwo w Orient Expressie zachwyca przede wszystkim doskonałą grą aktorską. Każda z postaci jest doskonale wykreowana, pogłębiona i ma charakterystyczny rys. Na szczególna uwagę zasługuje doskonała Michelle Pfeiffer w roli Caroline Hubbard oraz Johnny Depp doskonale oddający tajemniczego, skrywającego sekret, a jednocześnie gburowatego i mrocznego Samuela Ratchetta. Muszę jednak przyznać, że Kenneth Branagh w roli głównego bohatera - Herkulesa Poirota nieco mnie rozczarował. W pamięci mam doskonałego w tej kreacji Davida Sucheta i to właśnie on jest dla mnie uosobieniem postaci słynnego detektywa. Na szczególne uznanie zasługuje wspaniała scenografia Jima Claya oraz kostiumy zaprojektowane przez Alexandrę Byrne. Razem tworzą niepowtarzalny klimat nieistniejącego już świata przedstawionego w powieści. Szkoda, że w filmie znacznie spada wartkość akcji od momentu, gdy detektyw rozpoczyna śledztwo oraz ginie dwuznaczny moralnie sens zakończenia powieści Agathy Christie.
 Gra aktorska oraz doskonała oprawa kostiumowa i scenograficzna sprawiają, że warto wybrać się na ten film i zobaczyć go ze względu na fenomenalną fabułę stworzoną przez Królową Kryminałów Agathę Christie. Jest to klasyczny kryminał, który przyjemnie się ogląda. Gorąco polecam.

Anna Wielgosz, kl. 2b